Zahrada a chata

Tato rubrika je věnována našemu společnému zahradnickému koníčku. Máme zahrádku tam, kde bydlíme a chatu  v podhůří k rekreaci, jako základnu k výletům a také pro postupnou kultivaci a přeměnu kopřivového ráje v něco estetičtějšího a užitečnějšího. Je to naše "spojení" se zemí (Zemí), v rukách hlínu a bosé nohy v trávě, to mi (nám) dělá dobře a kromě toho to prý zvyšuje imunitu.

Těšíme se na novou sezonu (jaro až podzim 2018) na našich dvou oblíbených místech.

ZAHRADA

Zahradu máme vlastní, cca 300 m2. Pěstujeme především pro svou potřebu. Jahody, rybíz, angrešt, cibuli, hrách, okurky nakládačky, červenou řepu, pórek, petržel, kedlubny.

Zahrada je "ekologická", nestříkáme, snažíme se vápnit, jinak si vystačíme s kompostem. Sbíráme dešťovku, ale máme tam i vodovod.

Najdete u nás i kvítka, skalku, malé jezírko, trávníky jsou "přírodní" - žádné golfové hřiště. Pěstujeme i pár bylinek jako šalvěj, mátu, mateřídoušku a další. Celkově je prostředí vlídné k drobným živočichům, především motýlům, broukům, včelám, čmelákům a dalšímu hmyzu, ptákům a třeba ježkům. Nevyhýbají se nám ani vosy a krtci.

Úrodu se snažíme sníst a zpracovat na různé užitečné, většinou poživatelné produkty: sirupy, likéry, sušené rostliny na čaje, mražená zelenina, jahodová dřeň, zavařené okurky a řepa, příp. jiné.

Letos (dnes již loni, 2017) překvapily rajčata, pórek, a hlavně okurky a cukety. Celkem dobrá byla úroda cibule, mrkve, červené řepy, rybízu, angreštu a hrachu, za to jahod bylo málo a jablka skoro vůbec.

Zeleninu a nějaké to ovoce si pěstujeme, protože nás hlavně baví to rýpání v hlíně a navíc víme, co jíme.  

rok 2018: uprostřed ledna tentokrát sníh chybí, dokonce tu nejsou ani krtince.

CHATA

Chatičku máme nově od června 2017, je to náš realizovaný sen. Chatička je malá, pozemky velké, v podhůří Krkonoš, nedaleko od Jilemnice. Je tam travnatá plocha, stráňka, stromy, potůček...

Čeká nás postupná kultivace, práce dost, nicméně pro nás je to práce radostná. Drobná kultivace už začala, kopřivy mizí, obnovené ohniště, objevená patka na sloupek a následně dodělaný plot, vznikl záhon (a jistě časem vzniknou další), začalo se sázet, hlavně nějaké ty kytky.

Už letos jsme začali převážet to, co se nám na zahradě rozmnožilo na chatu, něco už se chytlo, uvidíme, zda to přežije zimu. Tak snad ta "migrace" z nížiny do hor, co jí pomáháme, dopadne pro všechny dobře a prostor u chaty opravdu obohatí.

Také jsme si zkrátili "cestu domů", prosekali si průchod ke stráni, na které jsme vykopali pár schodů a máme to blíž na silnici do vsi.

Nějakých zatím drobných úprav se dostalo i chatě, hlavně vnitřním prostorám, hezčeji si už např. svítíme.

rok 2018: bude rokem tvrdé práce uvnitř i venku, tak doufáme, že se s tím vypořádáme (i s pomocí šikovných místních) a ukážeme časem i na fotkách. Jinak první zimní kontrola (bez sněhu): popadané větve a těch krtinců. Bude aspoň nakypřená zem na záhony. Druhá krátká zimní kontrola už se sněhem (viz foto).

Zahrada - fotogalerie 

Chata - fotogalerie