Zahrada a chata

Tato rubrika je věnována našemu společnému zahradnickému koníčku. Máme zahrádku tam, kde bydlíme a chatu  v podhůří k rekreaci, jako základnu k výletům a také pro postupnou kultivaci a přeměnu kopřivového ráje v něco estetičtějšího a užitečnějšího. Je to naše "spojení" se zemí (Zemí), v rukách hlínu a bosé nohy v trávě, to mi (nám) dělá dobře a kromě toho to prý zvyšuje imunitu.

ZAHRADA

Zahradu máme vlastní, cca 300 m2. Pěstujeme především pro svou potřebu. Jahody, rybíz, angrešt, cibuli, hrách, okurky nakládačky, červenou řepu, pórek, petržel, kedlubny.

Zahrada je "ekologická", nestříkáme, snažíme se vápnit, jinak si vystačíme s kompostem. Sbíráme dešťovku, ale máme tam i vodovod.

Najdete u nás i kvítka, skalku, malé jezírko, trávníky jsou "přírodní" - žádné golfové hřiště. Pěstujeme i pár bylinek jako šalvěj, mátu, mateřídoušku a další. Celkově je prostředí vlídné k drobným živočichům, především motýlům, broukům, včelám, čmelákům a dalšímu hmyzu, ptákům a třeba ježkům. Nevyhýbají se nám ani vosy a krtci.

Úrodu se snažíme sníst a zpracovat na různé užitečné, většinou poživatelné produkty: sirupy, likéry, sušené rostliny na čaje, mražená zelenina, jahodová dřeň, zavařené okurky a řepa, příp. jiné.

Letos překvapily rajčata, pórek, a hlavně okurky a cukety. Celkem dobrá byla úroda cibule, mrkve, červené řepy, rybízu, angreštu a hrachu, za to jahod bylo málo a jablka skoro vůbec.  

CHATA

Chatičku máme nově od června 2017, je to náš realizovaný sen. Chatička je malá, pozemky velké, v podhůří Krkonoš, nedaleko od Jilemnice. Je tam travnatá plocha, stráňka, stromy, potůček...

Čeká nás postupná kultivace, práce dost, nicméně pro nás radostná, minimálně zatím se na ni těšíme.

Drobná kultivace už začala, kopřivy mizí, obnovené ohniště, objevená patka na sloupek a následně dodělaný plot, vzniká záhon a časem se začne sázet, plamínek už zasazen.

Uvidíme, zda už letos začneme převážet to, co se nám na zahradě rozmnožilo na chatu, takové ty petrklíče, konvalinky a další rostlinky, co nám trochu přerůstají přes hlavu. Tak snad ta "migrace" z nížiny do hor, co jí pomáháme, dopadne pro všechny dobře a prostor u chaty opravdu obohatí. S něčím už jsme začali.

Také jsme si zkrátili "cestu domů", prosekali si průchod ke stráni, na které jsme vykopali pár schodů a máme to blíž na silnici do vsi.

Zahrada - fotogalerie 

Chata - fotogalerie